עברית  |  English  |  한국어  |  
לשכת המסחר ישראל קוריאה             Israel-Korea Chamber of Commerce

סקירה כלכלית

 
דף הבית >> סקירה כלכלית

 

קוריאה הדרומית נמנית עם "ארבעת הנמרים של אסיה" יחד עם הונג קונג, סינגפור וטייוואן. מדינות אלו שמרו על קצב צמיחה גבוה משנות ה60 עד שנות ה90 של המאה הקודמת והפכו לכלכלות מובילות. בשנות ה60 קוריאה הייתה אחת המדינות העניות בעולם, לאחר מלחמת קוריאה (1950-1953), מדינה אגררית ללא משאבים טבעיים להסתמך עליהם. בתחילת 2013 היא אחת המדינות העשירות, אחת מ20 הכלכלות המובילות בעולם (ושואפת להיכנס לעשיריה הראשונה), חברה בOECD ובG-20. קוריאה הצליחה להיחלץ משני המשברים הכלכליים ב1997 וב2008 במהירות מסחררת למרות הפסדים כלכליים רבים.

נכון לשנת 2010 עמד התוצר של קוריאה הדרומית על כ1.5 טריליון דולר התוצר לנפש הגיע ל29,806 דולר, מדובר בצמיחה בשיעור של 6.2% ו6.8% ביחס ל2009, בהתאמה. בשנים 2012-2016 צפוי התמ"ג לצמוח בקצב שנתי של 4%, נמוך ביחס לשיעור הצמיחה במדינה ערב המשבר העולמי בשלהי 2008. 

מאפייני שוק העבודה

שוק העבודה בקוריאה הדרומית נמצא כיום בתעסוקה מלאה, אך לאורך השנים סבל משיעור השתתפות נמוך בכוח העבודה. במדינה נהוג לעבוד שעות ארוכות מדי יום (קוריאני עובד בממוצע 2,200 שעות בשנה, פי 1,5 מגרמני ממוצע). החריצות הקוריאנית תורמת רבות לכלכלה מחד, אך יוצרת שתי בעיות מאידך: ראשית, הדבר גורם להדרתן של נשים משוק העבודה – שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב נשים עומד על 62% בלבד, מהנמוכים בקרב חברות הOECD, תוצאה נוספת של שעות העבודה הארוכות הנהוגות במדינה היא הקטנת כמות המשרות. בסופו של דבר, העובדה שקוריאני ממוצע הוא חרוץ ומשכיל ומשכורתו נמוכה באופן יחסי ועומדת על למטה כ2,700 דולר בחודש (במונחי כוח קנייה) מעניקה למדינה יתרון ובאה לידי ביטוי בשיעורי צמיחה גבוהים.

מדיניות הייצוא

הכלכלה של קוריאה הדרומית, מונעת על ידי תעשיה גדולה ותשתיות ייצור רחבות, מה שהופך אותה באופן טבעי למדינה בעלת אוריינטציה חזקה לייצוא. קוריאה מדורגת  שמינית בעולם בייצוא סחורות - לפני בריטניה, רוסיה וקנדה. תחומי הייצוא המובילים הם אלקטרוניקה, רכב ותקשורת. ארה"ב והגוש האירופי הינם בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על היקף הייצוא של דרום קוריאה, אך בשנים האחרונות גדל היקף המסחר גם מול המדינות המתפתחות באסיה.   

קוריאה מדורגת במקום ה12 בייצוא וה14 בייבוא בעולם. בשנת 2010 הסתכם הייצוא של המדינה ב531.5 מיליארד דולר (במונחי שווי שוק), גידול של כ28% ביחס לשנת 2009. גם הייבוא עלה משמעותית: בשנת 2010 עמד על כ503.2 מיליארד דולר (במונחי שווי שוק), אשר מהווים גידול של כ31% לעומת שנת 2009. כמו כן, קוריאה חתומה על הסכם סחר חופשי (FTA) עם האיחוד האירופי, ארה"ב, מדינות אסיה ודרום אמריקה (הסכם עם ישראל נמצא בהתהוות). 

מיקום לפי דירוגים בינלאומיים

על פי קריטריונים שונים לדירוג הסביבה העסקית, מדורגת דרום קוריאה במקום ה28 מתוך 82 מדינות בעולם, ובמקום 7 מתוך 17 מדינות האזור (מזרח אסיה ואוקיאניה). דירוג הסביבה העסקית מושפע ממשתנים כגון: סביבה פוליטית ומאקרו כלכלית, מדיניות מסים, רמת התשתיות, מצב שוק העבודה וגורמים נוספים. על פי התחזיות צפויה קוריאה הדרומית להמשיך ולשפר את מיקומה בדירוג בשנים הקרובות. קיימים מספר גורמים שמגדילים את אטרקטיביות הסביבה העסקית במדינה, ביניהן המדיניות הממשלתית בנוגע ליוזמות פרטיות, הסביבה המאקרו-כלכלית השוררת במדינה, היעילות השלטונית וההזדמנויות העסקיות אשר נוצרות תודות לאוכלוסייה המשכילה המאכלסת את המדינה.   

עם זאת, התרומה העיקרית לסביבה העסקית נובעת ממדיניות המסים המקלה הנהוגה במדינה, מדיניות אשר מעודדת השקעות ובאה לידי ביטוי בהורדת שיעורי המס בשנים האחרונות. מנגד, האיום העיקרי על כלכלת המדינה והסביבה העסקית השוררת בה נובע מאי היציבות הפוליטית לאור יחסיה עם שכנתה מצפון. גורם נוסף שפוגם בסביבה העסקית הינו ההטיה הברורה של השלטון המקומי לטובת עסקים מקומיים,  זאת על חשבונן של חברות זרות שמבקשות להשקיע במדינה - מעורבות הנובעת משיקולים פוליטיים. למרות ההתקדמות רבה בנושא בשנים האחרונות, עדיין נראה כי קיים מקום לשיפור מבחינה זו.

בדירוג הסביבה העסקית שמפרסם הבנק העולמי (Doing business) לשנת 2012 הגיעה קוריאה הדרומית למקום ה8 מתוך 183 מדינות, עלייה של 7 שלבים לעומת 2011 (ישראל במקום 34). דירוג זה נותן לכלכלות העולם השונות ניקוד בהתייחס לרמת הרגולציה בעסקים וההתמודדות איתה. הדירוג לוקח בחשבון 10 פרמטרים שונים, העיקריים שבהם: קלות ומשך הזמן הנדרש לפתיחת עסק, רישום קרקע, התחברות למערכת החשמל, השגת היתרי בנייה, השגת אשראי, הגנה על משקיעים, תשלום מסים ואכיפת חוזים.   

 

הנתונים מתוך סקירה של כלכלה קוריאנית ב2011 של מכון הייצוא ושיתוף פעולה בין-לאומי FacebookTwitter

צור קשר: info@ikcc.org.il +972 3 610 3100 אבא הלל 16,רמת-גן, 52506
לייבסיטי - בניית אתרים